ЗА СИТЕ АЏАМИИ ТАМУ НЕКАДЕ…

Што значи да си млад денеска? Да си млад денеска значи дека живееш во доста динамично време, значи дека ти се достапни многу можности. Старите се подразбира дека ти завидуваат на младоста сама по себе, а ти треба да се гордееш со тоа. Гордоста стигнува само дотаму додека не посегнеш во џебот да осетиш колку пари имаш. Ако го претставуваш просекот во Македонија, ќе фатиш “стап” што ќе рече дека џебовите ти се празни, и брзо допираш до суштината. Па, се чешаш кај што не те јаде (а може и убаво да ти дојде), и си мислиш колку е убаво што си млад…

 

Еден другар ми рече дека животот е река во која сите плукаат. Друг дека е голема мистерија која не се објаснува и дека парите не значат многу, дека духовноста е единствено важна. Пробав да купам леб и на продавачот му понудив да го платам со духовност. Не ме сфати озбилно.

 

Пробавме доста идеологии. Воглавно лежејќи и филозофирајќи. Го демистифициравме падот на хипиците, ги разоткривме махинациите на комунистите, сега спаднавме да живееме со капиталистите. Па, си рековме да го пробаме новиот систем. Во оваа и ваква Македонија, тешко е да се најде работа. Некои од нас и успеаа, и веќе почнавме да се уживуваме во новата улога, и да стекнуваме нова прагматичност. Е, сега веќе се менуваат работите. Се има некоја пара, па можеме и да почнеме да се идентификуваме со новата буржазија. Сега можеме да земеме кола на кредит од 30 години, или да купиме стан со отплата на 50 години со камата од 15%. Ако се обидеш да објасниш на оние во банката за некои нелогичности во овој модел, те гледаат како да си паднат од Марс.

 

Ми текнува да бегам оттука, ама скапав чекајќи во редот за шенген. Комшијата со сомнително минато ми нуди пакет аранжман – за 1500 евра комплет документи и шанса за нов почеток во јунајтед стејтс, плус авионска карта. Се мислам…

 

Се мислиш, и на TV гледаш вести дека градот ти станал метропола, а доказ за тоа е дека Наоми манекенката ти дошла во него и значајно ги прекрстила нозете, и кажала нешто мнооогу паметно. Брзо отвараш некој учебник и земаш да рачунаш колку вакви ке искрепи земјата пред да попушти… па се откажуваш. Па ти рекламираат кафе некои долгоноги тетки, и сугестивно ти порачуваат дека само ако се напиеш од нивното, веднаш ке ти дадат и од нивниот… шеќер. Кафето стана најважен производ. А и маслото, и прашакот, па не било важно дали тој чисти, туку како мириса, колку се меки алиштата после перење, абе остај…

 

Мотам канали, и гледам еден куп реклами за мобилни, луѓе што се мнооогу несреќни, но наеднаш нивниот живот добива смисол кога ќе каснат маргарин и чајна… се разбира не било која. Е, сега е доста. Гасам телевизор, излегувам да се шетам, па гледам по корзо сојки. Пардон, девојки… девојки гледам де кои на -25 се шеткаат по мини сукњички и голи стомачиња. Влегуваат во кола со грчки таблички и ме убедуваат дека џабе се мачам, вака најбрзо се штеди за стан…

 

Абе во право се, си мислам другиот ден на работа… Само што јас се проституирам со мозоков, ама па од друга страна за тоа учев. Сум станал ментална проститутка.

 

Е па, кога е така, еве вечерва решив интелектуално да мастурбирам а продуктот да го поделам со сите читатели. Богами, лесно е да си млад денес. Толку лесно, што некогаш ми доаѓа да остарам. Онака, само за да пробам како е.

 

Или, пазете ваму: не ми текнува дали сум го прочитал ова или мене ми текнало, ама не е битно. Би требало да се раѓаме стари, па да правиме што и да е, некоја декада, потоа “омладуваш”, си ја креваш пензијата, правиш што сакаш, си “кулираш”, а умираш во оргазам. Хмммм… ете, тоа би било во ред, за промена. Ама, најверојатно сите нема да се сложат со ова, па нема да се усвои. Ма, што ми е гајле, еве го ставам на гласање…. Па, гласајте. Ај чао.

Advertisements

Your thoughts

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s